תערוכת בוגרים המגמה לאמנות פלסטית-חזותית תשע"ח

שירת הרכסים
עבודת הגמר שלי היא מעין דיוקן עצמי, דרכה ניסיתי לחפש את המשותף לאנשים, ולדבר אל המקום בלב של רגש טהור.
מאז שאני זוכר את עצמי, נמשכתי אל העוצמה האינסופית של הטבע, ובמיצב שלי ניסיתי להביא את הטבע אל תוך החלל המלאכותי.

הרכסים הנשגבים והרחוקים מחיי היום יום, יוצרים תחושת שלמות, יציבות ואחידות עבורי במבט מרחוק. הם משתלטים על החלל ונותנים מעין מסגרת לסיטואציה, שבה אין מקום וזמן ברורים. אולם במבט מקרוב, תוך צלילה אל עומקי הקונסטרוקציה, ירגיש הצופה את השבריריות, חוסר יציבות, התנועה והפירוק הפנימי בעבודה, המתבטאים גם בציורים.

בציורים האינטואיטיביים והאקספרסיביים מצוירים נופים מופשטים וטהורים, המעוותים מבחינה צבעונית. הצבעים הינם פרי דמיוני וכל ציור יוצר מאין עולם אחר, בעל חוקיות חדשה, כשהמאחד ביניהם הוא ההתאגדות לכדי הרכס.
ריבוי הטכניקות והצבעים בציורים המתקיפים ומערערים אינם מאפשרים רגע של נחת, והעין נעה על הרכס ומחפשת סדר והגיון. אך ההיגיון הוא דווקא חוסר ההיגיון, הקונסטרוקציה נבנתה בשפה דקונסטרוקטיבית ואין אמת אחת. דרך החיבורים, השברים, וההתפרצות של הציורים מתוך המכלול, ניסיתי ליצור מעין אמת סובייקטיבית עבור כל צופה וצופה.  הרכס מקבל את משמעותו מהמתבונן בעבודה.

ניסיתי ליצור מעין טבע חדש: שמורכב מהספונטאניות בעבודה החומרית, רכס עצמאי כשאני כאמן הוא רק זה שמעצב ומגבש אותו, נותן לו גבולות. ההדדיות בצפייה בו, והתחושה המשותפת שנוצרת בין הצופה לעבודה הם מה שמייחדים אותו. הוא נמצא כאן, מול הצופה ברגע יומיומי וחושף את חולשותיו בפניו, הוא לא מושלם. הוא רק מחפש לתקשר עם הצופה על מנת שיכיל אותו.

מהטלטלה והחוסר מוחלטות, הצופים ממשיכים את המסע לחלל שבין הרכסים שבו נוצר אגם שבתוכו מוצב ציור. הצופים עדים למעין חווית בריאה: הציור בוקע מתוך המים. הרגע הטהור הזה, עובד בניגוד לחוויית הרכסים הגועשים: שירת הרכסים אל מול האגם המוחלט שגבולותיו ברורים,  שמשרה שקט, שלווה , בטחון ויציבות. הציור נברא מחדש, זוכה לחיים חדשים והתבוננות מחודשת, בעוד שהפסלים טובעים אך מהדהדים ומתחברים עם הציור.  הכניסה לתוך הרכס וההסתכלות מנקודת מבטו על הקהל הופכת את הסיטואציה שיצרתי לציבורית. פתאום בין הציורים והשברים של הקונסטרוקציה הצופה יפגוש באדם נוסף, ופתאום, הצפייה בעבודה תהפוך לאקטיבית.

יואב רובין